Meldunek_03 z pokładu Ewy3. (18.05.2017)


Cumujemy na Rodanie w Les - Roches - de - Condrieu (40 km poniżej Lyonu; 14 km poniżej Vienne); nareszczie było kilka dni pogody śródziemnomorskiej - niebo lazurowe i wiało z S (czyli pod prąd) w porywach 45 - 50 km/h (!!!) - zmierzone wiatromierzem elektronicznym; to była niezła zabawa. Po kilku biwakach "naturalnych" na Saonie (śliczna rzeka) minęliśmy Lyon (to ogromne miasto) bez cumowania. Dzisiaj zwiedzaliśmy Vienne - było warto. w załączeniu mały rys historyczny.

Vienne ma historię podobną do Lyonu; w epoce gallo – rzymskiej konkurowało z nim skutecznie; w XIX w było również ośrodkiem przemysłu tekstylnego; obecnie liczy ok. 110 000 mieszkańców. Na dosyć niewielkim terenie zachowane liczne, warte zwiedzenia, obiekty z wszystkich epok:
Epoka gallo – rzymskiej:
Świątynia cesarza Augusta i Liwii (20 – 30 r. p. n. e); cesarzom rzymskim oddawano cześć boską
Teatr (I w); w dobrym stanie na 13 000 widzów – latem co roku odbywa się w nim festiwal jazzowy
Odeon (Iw) – teatr muzyczny
Resztki cyrku (II w; zachował się praktycznie obelisk)
Ogród Cybeli – odkrywka archeologiczna (forum)
Duża odkrywka archeologiczna (muzeum) w Saint – Romain - en – Gal (1 km od centrum; pierwotna lokalizacja miasta)
Średniowiecze:
Katedra św. Maurycego (Saint – Maurice); zbudowana w XII – XVI w (na miejscu obiektów z IV i X w); łączy styl romański z gotyckim; przetrwała, mimo zniszczeń, wojny religijna (XVI w) i rewolucję (koniec XVIII w); wewnątrz wiele dzieł sztuki (arrasy, rzeźby,..). Z katedrą wiąże się tragiczny koniec Zakonu Templariuszy; oto kilka informacji. Templariusze byli zakonem rycerskim – jednym z trzech (obok joannitów i krzyżaków – polskie nazwy zwyczajowe) utworzonych (XII w) podczas wypraw krzyżowych w Królestwie Jerozolimy. Zakony, obok „ sekcji rycerskiej” (walczącej), miały „sekcję medyczną” (opieka nad rannymi i pielgrzymami) oraz „gospodarczą”; templariusze prowadzili działalność bankowo - kredytową biorąc w zastaw majątki feudałów wyruszających na wyprawę; zgromadzili duży majątek i liczne posiadłości ziemskie (komandorie – kilka w Polsce); po wyparciu krzyżowców z Azji Mniejszej (1291 – 1302) templariusze kontynuowali działalność gospodarczą w Europie i pożyczyli znaczne kwoty królowi Francji Filipowi IV Pięknemu, który z kolei ogłosił ich heretykami a następnie uwięził (1307) po opanowaniu i zrabowaniu posiadłości rozproszonych w całej Francji; wielu spalono na stosach (1310); papież Klemens V (rezydujący w Awinionie – informacje przy opisie tego miasta), w znacznym stopniu podległy Filipowi IV, zwołał we Vienne sobór (1311 – 1312) na którym, mocą bulli papieskiej (ogłoszonej w katedrze), rozwiązano zakon co dało królowi „wolną rękę” w rozprawie z templariuszami; Jakub (Jacques) de Molay (mistrz zakonu) został spalony na stosie (18.03.1314) rzucając ze stosu klątwę na króla, jego potomstwo i królestwo; Filip IV zmarł 8 miesięcy później (na wylew ?) a jego trzej synowie (kolejni królowie) zmarli niebawem w wieku 27 – 34 lat; w roku 1337 wybuchła Wojna Stuletnia - Anglicy i Burgundowie spustoszyli Francję. „Klątwa” i „skarb” templariuszy są tematem licznych powieści sensacyjnych i filmów (również polskich).
Opactwo (i kościół) św. Piotra (Saint - Pierre) zbudowane w V w (zachowane znaczne fragmenty); przebudowywane wielokrotnie w IX – XII w; od roku 1872 – muzeum kamieniarki (lapidarium).
Opactwo Saint – André – le – Bas; zbudowane w X – XII w; kościół i otoczony krużgankiem wirydarz klasztorny z XII w
Starówka; wiele zachowanych budynków z oryginalnymi fasadami i bramami
Château (zamek) de la Bâtie; XIII w; zachowane malownicze ruiny; punkt widokowy na dolinę Rodanu
Liczne budynki z XVI – XIX w

Zwiedziliśmy wg listy i wróciliśmy nieco wykończeni.

Pozdrawiamy wszystkich, którzy nas lubią Ewa + Waldemar.

 

06-Saone.jpg

07-Lyon_śluza.jpg

08-Vienne_romański_wirydarz_klasztorny.jpg